V današnjih časih se vedno več naprav povezuje v internet preko domačega brezžičnega omrežja, tako postane domače omrežje lahko zelo obremenjeno. Uporabljamo vse več prenosnikov, tablic in telefonov tudi televizije so postale pametnejše in ravno tako ponujajo dostop do interneta preko različnih aplikacij.
Preizkusili smo Powerline starter kit adapter z vtičnico TP-LINK AV500 (TL-PA4010PKIT). To je KIT dveh adapterjev, ki na zanimiv in eleganten način domačemu uporabniku omogoča hiter dostop do svetovnega spleta kjer koli znotraj lastnega stanovanja ali hiše.
Pomembna je pravilna priključitev na usmerjevalnik, v kolikor jgre za električni razdelilec. TP link lepo ponazori to v navodilih. Torej pomembno je, da je prvi modul vklopljen v stensko vtičnico in v njega električni razdelilec v kolikor je potreba po več vtičnicah. V sam Ethernet port pa se vklopi LAN kabel v LAN vtič na usmerjevalniku. Pritisne se sinhronizacijski gumb potem pa v želenem prostoru enako ponovimo z drugim adapterjem, le da se poveže na računalnik ali želeno napravo. Po vklopu sinhronizacije na drugem adapterju se povezava vzpostavi v nekaj sekundah. Domet teh adapterjev naj bi bil do 300 metrov.
Naravnost osupnil nas je prenos in zanemarljiva latenca. Po električnih žicah smo imeli 1 ms daljši ping in enako prenosno hitrost kot po UTP kablu. Brez izjeme dela fenomenalno. Testirali smo v domači hiši – inštalacija je stara cca 25 let, nekaj je dopolnjene, varovalke so še klasične, nekaj je avtomatskih. TP-link je deloval odlično. Mreža je vzpostavljena takoj. Priklopiš in dela. Odklopiš in neseš v drugo nadstropje, priklopiš, spoznaš in dela. Polna hitrost interneta kjer koli v hiši ali v nadstropju.
Drug del testa je bil v drugi hiši, kjer so vse avtomatske varovalke, ločene po posameznih nadstropjih (klet ima svojo elektro omarico in varovalke, srednje nadstropje svoje in mansarda svoje). V vsaki od teh omaric je tudi FIT stikalo in stikalo za odklop elektrike v celotnem nadstropju. Adapter se je izkazal odlično in z 3 ms zamika glede na UTP kabel in enakim maksimalnim prenosom odlično opravil hitrostne teste, brskanje, … v vseh nadstropjih.
Odlična izbira za nekoga, ki noče vrtanja v betonske plošče in skrivanja kablov. Odlična izbira za prostore, kamor Wi-Fi signal ne seže ali pa je enostavno preveč obremenjen in prihaja do izpadanja povezave, nezanesljivega delovanja in na koncu slabe volje.
Kot ideja za uporabo pa še namig: lahko preko power line adapterjev povežete tudi usmerjevalnik, ki ga nastavite kot Wi-Fi ojačevalec. S tem si lahko podaljšate domet na vaši terasi in si zagotovite poletne užitke na svetovnem spletu tudi zunaj. :)